banner112

Avrupa ve Ortadoğu Türk kirazına doyacak

banner94

KONYA (AA) - AYŞE ŞENSOY - Türkiye'de kiraz hasadının en geç yapıldığı Torosların eteklerinde bulunan Hadim ve Taşkent ilçelerindeki son turfand

EKONOMİ 20.08.2016, 11:18 20.08.2016, 11:18
Avrupa ve Ortadoğu Türk kirazına doyacak
banner119

KONYA (AA) - AYŞE ŞENSOY - Türkiye'de kiraz hasadının en geç yapıldığı Torosların eteklerinde bulunan Hadim ve Taşkent ilçelerindeki son turfanda kirazın yüzde 90'ı, Rusya, Almanya ve İngiltere başta olmak üzere birçok ülkeye ihraç ediliyor.

Yüksek rakımda üretilen, kalitesi ve tadıyla yurt dışında "Türk Kirazı" olarak bilinen Napolyon cinsi Hadim kirazının hasadı tamamlandı. Bu yıl rekoltenin 16 bin ton civarında olduğu kirazın, yurt dışı yolcuğu sürüyor.

Hadim İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erol İşcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçede 39 bin dekar alanda kiraz üretiminin gerçekleştirildiğini söyledi.

Bu yıl 1 Temmuz'da başlayan hasadın birkaç gün önce tamamlandığını belirten İşcan, "Ülkenin son kirazı burada toplanıyor. Yurt dışında 'Türk kirazı' olarak bilinen ürünümüz, Almanya başta olmak üzere Avrupa'da birçok ülkeye gönderiliyor. Bu yıl Çin'e de başladı. Ayrıca Rusya krizinden dolayı bu sene başta Irak olmak üzere en fazla Ortadoğu'ya ihracat yapıldı." diye konuştu.

- Kendine has özellikleri var

İşcan, Hadim kirazının kendine has özellikleri olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Bunların başında rakım özelliği geliyor. Yükseklik çok önemli bir etken. Bölgede yaklaşık 2 bin metreye kadar kiraz yetiştiriliyor. En çok bin 800 metrede bahçemiz var. Güneş avantajı da var tabi. Güneş ışığı aromayı çok etkiliyor. Gündüz gece sıcaklık farkının yüksek olması da aromayı çok etkiliyor. Kirazımızın bu gibi avantajları var. Rekolte geçen yıldan çok yüksek. Geçen yıl 10 bin tonda kalmıştı. Bu yıl 15, 16 bin tonları buldu. Beklentiyi karşıladı. Fiyatlar da çok düşük değil. Fiyatlar, kirazın kalitesine göre 4, 7, 8 lira arasında değişiyor."

- "Bu yıl ürün çok"

Hadim Belediye Başkanı Ahmet Hadimioğlu da ilçede rekoltenin geçen yıla oranla yüksek olduğuna işaret etti.

Ürünün fazla olmasının sevindirici olduğunu aktaran Hadimioğlu, şunları kaydetti:

"İlk ve son turfanda kirazlar Hadim'de yetişiyor. Geçen yıla oranla bu yıl çok ürün toplandı. 900 metrede de kiraz var bin 900 metrede de. Gündüz gece farkından dolayı hem kirazların kalitesi artıyor hem de geç eriyor. Fakat fiyatlar çok beklenen seviyeye çıkmadı. Üreticilerden memnun olan da var olmayan da var. Çevrenin nüfusu az ve ağaç sayısı da çok olmasından dolayı, işçilikte biraz sıkıntı yaşandı. Fakat yine de hasat iyi bir şekilde tamamlandı."

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@