Türkmenlerle Kürtler uzlaştı

IRAK'ın Türkmen ilçesi Tuzhurmatu'da 23 Nisan günü Peşmerge güçlerinin Gönüllü Türkmen güçlerine saldırmasıyla başlayan ve onlarca kişinin öl

DÜNYA 28.04.2016, 16:49 28.04.2016, 16:49
Türkmenlerle Kürtler uzlaştı
IRAK'ın Türkmen ilçesi Tuzhurmatu'da 23 Nisan günü Peşmerge güçlerinin Gönüllü Türkmen güçlerine saldırmasıyla başlayan ve onlarca kişinin ölümüne ve yaralanmasına yol açan çatışmalar dün, Haşd Elşabi güçleri ile KYB güçleri arasında gerçekleşen toplantıda imzalanan uzlaşma metni ile son buldu. Uzlaşma metninde şu maddeler yer aldı:

1- Durumu sakinleştirmek ve sorunları silaha başvurmadan diyalog yoluyla çözmek

2- Peşmerge ve Haşd Elşabi güçlerinin kentin dışına çıkması.

3.Tuzhurmatu polis müdürü başkanlığında ortak harekat odası kurmak. Bu odada Haşd Elşabi tabur amiri ve Peşmerge tabur amiri bulunacaktır. Kürt asayiş temsilcisi ve Haşd Elşabi güvenlik temsilcikleri de bu oda içinde olacaklar.

4.Kent içinde tüm silahlı görünümlere son vermek. Kentin giriş ve çıkışını normal trafiğe açmak ve giriş -çıkış noktalarında bulunan tüm silahlı güçleri çekmek ve orayı kurulan ortak güçlere teslim etmek.

5.Haşd Elşabi, peşmerge ve iki tarafın güvenlik dairelerinden oluşan ortak bir güç oluşturmak.

6.Yerel polis güçlerin oluşumunu gözden geçirerek kentin etnik grupları arasında dengeyi sağlamak ve onu güçlendirerek bir ay sonra ortak güçlerin yerini almak.

7. Maddi ve can kayıplarını belirlemek için bir kriz masası kurmak ve yapılan çalışma sonucunu bakanlar kurulunda kurulan merkez kriz masasına iletmek.

8.Bu anlaşmada geçen noktaların uygulamasını takip eden bir komisyon kurmak.
9.Kentin idaresiyle ilgili dengeyi sağlamak.

Tuzhurmatu yakınında bir askeri havaalanında imzalanan bu uzlaşma metnine Bedir Tugayları komutanı Hadi Elamiri ve KYB'li Kerkük valisi Necmettin Kerim imza attı.

Kaynak Haber7
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@