banner124
banner112

Azerbaycan'dan Hollanda Meclisinin kararına tepki

banner94

BAKÜ (AA) - Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hikmet Hacıyev, Hollanda Temsilciler Meclisi'nin 1915 olayları ile ilgili Ermeni iddialarını "s

DÜNYA 23.02.2018, 15:09 23.02.2018, 15:09
Azerbaycan'dan Hollanda Meclisinin kararına tepki
banner119
BAKÜ (AA) - Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hikmet Hacıyev, Hollanda Temsilciler Meclisi'nin 1915 olayları ile ilgili Ermeni iddialarını "soykırım" olarak tanımasına ilişkin kararın kasıtlı ve ön yargılı olduğunu belirterek, Hollandalı milletvekillerini Hocalı katliamı konusunda da görüş bildirmeye davet etti.

Hacıyev, konuya ilişkin yayınladığı yazılı açıklamada, sahte tarihi bilgilerin kasıtlı siyasi amaçlar için kullanılmasını doğru bulmadıklarını vurgulayarak, Hollanda Temsilciler Meclisinin kararının kasıtlı ve önyargılı olduğunu bildirdi.

Ermenistan'ın çirkin siyasi amaçlarla arşivlerini açmadığını ve iddialarla ilgili tarihçilerin ortak araştırma yapmasını kabul etmediğine işaret eden Hacıyev, "Çünkü 1. Dünya Savaşı'nda Ermeniler Anadolu'da ve tarihi Azerbaycan toprakları olan Zengezur ve Gökçe bölgelerinde, Karabağ'da katliamlar yapmıştı. 1980'li yılların sonlarından başlayarak Ermenistan Azerbaycan'a karşı saldırı gerçekleştirmiş, sivillere karşı insanlık suçu işlemiştir. 26 Şubat 1992'de Ermenistan'ın şimdiki yöneticilerinin de bizzat komutanlığı altında Hocalı'da soykırım yapılmıştır. Hollanda Temsilciler Meclisini çifte standartı bir kenara bırakıp, adalet ve tarafsızlık ilkelerine göre hareket ederek Hocalı soykırımı konusunda da görüş bildirmeye davet ediyoruz."

- Bağlayıcılığı yok

Hollanda Temsilciler Meclisi, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarını "soykırım" olarak tanımıştı. Parlamentoda 3'e karşı 142 oyla kabul edilen önergeye sadece Türklerin kurduğu Denk Partisi karşı oy kullanmıştı.

Parlamentoda alınan karar, hükümet protokolüne uymuyor. Hükümet protokolüne göre, soykırımların tanınmasında, uluslararası mahkemelerin hükümleri, Birleşmiş Milletlerin (BM) bilimsel araştırma ve bulgularındaki açık ve net olan sonuçların yönlendirici olması gerekiyor. Hollanda'da hükümet, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin Soykırımın Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi'ne göre hareket ediyor. Bu nedenle kararın hükümet açısından bağlayıcılığı bulunmuyor.

AA
banner123
Yorumlar (0)
banner122

Gelişmelerden Haberdar Olun

@