banner112

Belçikalı eski basketbolcu kendisine kasten Covid-19 virüsü bulaştırdı

banner94

Belçikalı eski profesyonel basketbolcu Pieter Loridon, kasten Covid-19 hastası olan bir kişinin ‘salyasını burnuna sokarak’ kendisini enfekte ettiğini açıkladı.

BELÇİKA 25.01.2022, 09:43 25.01.2022, 09:45
Belçikalı eski basketbolcu kendisine kasten Covid-19 virüsü bulaştırdı

Belçikalı eski profesyonel basketbolcu Pieter Loridon, "aşısız olduğu için cezalandırılmak istemediği" gerekçesiyle bilerek kendisine Covid-19'a neden olan virüsü bulaştırdığını açıkladı.

Daha önce sosyal medya hesabından oylama yaparak takipçilerine "aşısız ve sağlıklı kişilerin" kendilerine bilerek Omicron varyantını bulaştırma seçeneği olması gerekip gerekmediğini soran Pieter Loridon, bir gün sonra Covid-19 hastası olan bir kişinin ‘salyasını burnuna sokarak’ kendisini enfekte ettiğini açıkladı.

Covid-19 sertifikası alabilmek için böyle bir eylemde bulunduğunu belirten Loridon, yakında iş için seyahat etmesi gerektiğini, sağlıklı da olsa aşısız kişilerin Kovid-19 sertifikası olmadan bunu yapamayacağını öne sürdü.

Belçika’da Kovid-19 sertifikası, hastalığı atlatmış, aşı olmuş veya kısa süre önce test olup negatif sonuç almış kişilere veriliyor.

İkinci Horka vakası mı?
Belçika Flaman Bölgesinin Sağlık Bakanı Wouter Beke, sosyal medyadan Loridon'a seslenerek, "Hastaneye düşersen sağlık sistemimiz sana da bakar. Ancak bu yaptığın iki yıldır zorlu şartlarda ellerinden gelenin en iyisi yapmaya çalışan sağlık çalışanlarına saygısızlıktır." ifadesini kullandı.

Belçika hükümetinin Kovid-19 politikalarında danışmanlık yapan virolog Marc Van Ranst da "Başkalarının salyasını burnuna sokmak mı? Ne zamandır böyle şeyler yapıyoruz? Üstelik bilinmeyen miktarda virüs almış. Bulaş partileri adı verilen etkinliklerden sonra çok sayıda insan öldü. Daha birkaç gün önce böyle bir vaka gördük." mesajını paylaştı.

Van Ranst'ın hatırlattığı olay, Çekya'da meydana gelmişti. Çekya'da kasti olarak Kovid-19'a yakalanarak bazı kısıtlamalardan muaf olmaya çalışan 57 yaşındaki aşı karşıtı şarkıcı Hana Horka hayatını kaybetmişti.

Fotoğraf: İnstagram (Pieter Loridon)

Sonhaber'i artık Telegram'da da takip edebilirsiniz:  t.me/sonhabereu

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

©️SONHABER.EU

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@