Avrupa Birliği ülkelerinden Fransa’da 2018 yılında 121 kadın öldürülürken, Almanya’da aynı yıl 112 kadının Hollanda’da ise 43 kadının eşleri ya da eski eşleri tarafından katledildiği açıklandı. Kadınların genellikle kendi evinde bıçaklanarak ya da boğularak öldürüldüğü belirlendi.

Söz konusu aile içi şiddet vakalarında saldırganların yüzde 92’sini mevcut ya da eski eş olmak kaydıyla erkekler oluştururken, mağdurların yüzde 76’sı kadınlardan, yüzde 4’ü de çocuklardan oluşuyor.

Kadınların karşılaştığı en büyük sorunlardan biri de polise şikayet ederken ciddiye alınmamak. 

Fransa’da Her 3 Günde 1 Kadın Cinayeti

Fransa, 2019 yılında en fazla kadın cinayetinin yaşandığı ülkeler arasında ilk sıralarda yer aldı. Ülkede 2019 yılında Kasım sonu hükümet verilerine göre en az 130 kadın cinayeti işlendi. En son 23 Kasım’da eşi tarafından öldürülüp ormana atılan kadının cinayeti ile sarsılan Fransa’da geçtiğimiz yıllara göre kadın cinayetlerinin arttığı öğrenildi.

Fransa’da kadın cinayetlerinin artışı ve 2019 yılının ağır bilançosu vatandaşların tepkisini çekti. 2018 yılında 121 olan sayının 2019’da yıl sonu olmadan 130’u bulması ülkede çapında yürüyüşlere sebep oldu. 

Hükümetin kadın cinayetlerine karşı adımlar atmasını isteyen kadın hakları savunucusu sivil toplum kuruluşları, yıl içerisinde on binlerce kişinin katıldığı bi çok yürüyüş düzenledi. Tepkilere cevaben hükümet yeni bir kadına şiddet telefon hattı oluştururken, ilk günlerinden itibaren verimsiz olmakla eleştirilen telefon hattı, “kadınları dinlemekle yetindiği” sebebi ile yetersiz görüldü.

Her 3 günde 1 kadın cinayetinin işlendiği Fransa’da kurbanların yüzde 22.4’ünün 30-39 yaş, yüzde 17.2’sinin 40-49 yaş, yüzde 15.5’inin 20-29 yaş aralığında olduğu belirlendi.

Avrupa Şikayetleri Ciddiye Almıyor

Cinayet zanlılarının yüzde 32.8’inin intihar ettiği açıklanırken, kurbanların yüzde 49.1’inin daha önce şiddet gördüğüne yönelik herhangi bir makama başvuruda bulunmadığı öğrenildi. Kadınların karşılaştığı en büyük sorunlardan biri de polise şikayet ederken ciddiye alınmamak. Şiddet gördüğü için polisten yardım isteyen kadınlara polis memurlarının olumsuz ve ilgisiz cevapları, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un tesadüfen dinlediği bir çağrı merkezi konuşmasında da gözler önüne serilmişti.

Geçtiğimiz aylarda eşi tarafından boğazı kesilen 39 yaşındaki Stephanie’nin en son aradığı yerin polis hattı olduğu, memurlara “eski eşim kapımı zorluyor, yardım edin” dediği ve polis memurundan “böyle şeyler için gelmiyoruz hanımefendi” cevabını aldığı öldürüldükten sonra ortaya çıkmıştı.

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Haberlerimizi izin almadan kullanmayınız!