banner112

BioNTech'in kurucuları Türeci ve Şahin’e Almanya’nın en büyük bilim ödülü verildi

banner94

Covid-19 aşısını geliştiren Türk kökenli bilim insanları Türeci ve Şahin ile Macar asıllı Kariko’ya Almanya’da tıp dünyasının en önemli ödülleri verildi.

ALMANYA 15.03.2022, 09:25
BioNTech'in kurucuları Türeci ve Şahin’e Almanya’nın en büyük bilim ödülü verildi
© AA

Alman biyoteknoloji firması BioNTech'in kurucu ortakları Covid-19 aşısını geliştiren Türk kökenli bilim insanları Prof. Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin ile şirketin Başkan Yardımcısı Macar asıllı bilim insanı Prof. Dr. Katalin Kariko’ya, Frankfurt’taki St. Pauls Kilisesi’nde düzenlenen törende 120 bin euro değerindeki "Paul Ehrlich ve Ludwig Darmstaedter 2022 ödülü" verildi.

Paul-Ehrlich Vakfı Başkanı Thomas Boehm, törende yaptığı konuşmada, Türeci, Şahin ve Kariko’nun hastalıkları önleyici ve tedavi edici amaçlar için mesajcı RNA'yı (mRNA) geliştirmelerinden dolayı ödüllendirildiklerini belirterek, üç bilim insanın bu çalışmalarının Covid-19’a karşı etkili bir aşı ile sonuçlandığını ifade etti.

Cambrige Üniversitesinden John Walker de BioNTech şirketindeki bilim insanlarının Covid-19’a karşı hızlı bir şekilde geliştirdikleri aşı ile dünya çapında sayısız insanın yararlandığına işaret etti.

BioNTech'in Üst Yöneticisi (CEO) Şahin, törende yaptığı konuşmada, ödülü bilim dünyası adına aldığını dile getirerek, onur duyduklarını vurguladı.

Şahin, mRNA teknolojisiyle Covid-19 salgınında milyonlarca hayatın kurtarıldığını belirterek, bu teknolojinin kanser dahil birçok hastalığa çare olması için çalıştıklarını söyledi.

Ayrıca, Şahin, ödül töreninden önce gazetecilere yaptığı açıklamada, gelecek beş ila on yıl içinde mRNA teknolojisiyle bir dizi başarı yakalayacaklarına inandıklarını belirterek, sadece 10 ayda Covid-19 virüsüne karşı aşı geliştirmenin tıp alanında büyük bir etki oluşturduğunu kaydetti.

Türeci, Şahin ve Kariko'nun "Paul Ehrlich ve Ludwig Darmstaedter 2022 ödülüne" layık görüldükleri Eylül 2021'de açıklanmıştı.

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Sonhaber'i artık Telegram'da da takip edebilirsiniz: t.me/sonhabereu

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Yorumlar (2)
XXL 2 ay önce
Dünya tiyatro sahnesini düzenleyip oyunlara devam ediyorlar. Ve o kilisede dünyanın en büyük katliamcı, sahtekarcılık dolandırıcılık ödülünü Sahibine vermişler.
Vatandaş 2 ay önce
2 yıldır sağlıklıydım biontech aşısından sonra korona oldum teşekkürler ödülü hak ettiniz

Gelişmelerden Haberdar Olun

@