banner84

Almanya'daki tüm akaryakıt istasyonlarına 'elektrikli şarj' zorunluluğu

Alman hükümetinin bugün açıkladığı 130 milyar euroluk teşvik paketinde, elektrikli otomobillerin günlük kullanıma geçmesinin hızlandırılması da yer aldı.

ALMANYA 04.06.2020, 17:32 25.08.2020, 00:13
Almanya'daki tüm akaryakıt istasyonlarına 'elektrikli şarj' zorunluluğu

Alman hükümeti, elektrikli otomobillerde tüketicilerin şarj endişelerini gidermek ve bu araçları yaygınlaştırmak için akaryakıt istasyonlarına şarj yerleri konulmasını mecburi hale getirmeye hazırlanıyor.

Buna göre, ülke genelinde 14 bin 118 akaryakıt istasyonunun elektrikli otomobillerinin şarj edilebilmesi için olanak sağlanacak.

Elektrikli araçlar için 9 bin euroya kadar teşvik

Söz konusu teşvik paketinde, elektrikli araç almak isteyenlere 9 bin euroya kadar teşvik verilirken, yüksek hacimli spor araçlar için ilave vergiler de planlandı.

Öte yandan, son yıllarda elektrikli otomobil üretimine milyarlarca euro yatırım yapılırken, geçen yıl ülkede trafiğe yeni kayıt yaptırılan otomobillerin sadece yüzde 1,8’i elektrikli araçlardan oluştu. Dizel otomobillerin yüzde 59,2'lik paya sahip olması dikkati çekmişti.

En az 77 bin şarj istasyonuna ihtiyaç var

Almanya Enerji ve Su Endüstrileri Birliği’ne (BDEW) göre Mart 2020 itibarıyla ülkede yaklaşık 28 bin elektrikli şarj istasyonu bulunuyor.

Elektrikli otomobillerin yaygın olarak kullanılması için 7 bini hızlı şarj istasyonu olmak üzere en az 77 bin şarj istasyonuna ihtiyaç var.

2030'a kadar 7-10 milyon otomobil hedefi

Alman hükümeti teşvikleri artırarak elektrikli araçlara olan talebi artırmayı hedefliyor. Almanya'nın emisyon salınımı hedeflerine ulaşması için 2030’a kadar trafikte 7 ile 10 milyon elektrikli otomobilin olmasını hedefleniyor.

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Haberlerimizi izin almadan kullanmayınız
 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@