Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Dijital Hizmetler Yasası'nı (DSA) ihlal edip etmediğini belirlemek için sosyal paylaşım sitesi TikTok hakkında resmi soruşturma başlattı. 

Soruşturma, TikTok'un çocukların korunması, şeffaf reklamcılık, veri erişimi ve bağımlılık yaratan tasarımla ilgili konularda DSA kurallarına uyup uymadığını değerlendirecek. 

Soruşturmada ayrıca TikTok'un reşit olmayanların uygunsuz içeriğe erişimini engelleyen yaş doğrulama sistemleri ve diğer önlemlerinin etkinliği de incelenecek. Platformun algoritmaları ve bağımlılık yaratan tasarımının çocuk hakları ve kullanıcıların fiziksel ve zihinsel sağlığı üzerindeki etkileri mercek altına alınacak.

Bunlar dışında sosyal medya platformunda yer alan reklamların DSA'ya uygunluğu ve platformun kamuya açık verilerine araştırmacılara erişim sağlanmasındaki "şüpheli eksiklikler" de soruşturmanın diğer noktaları arasında yer alacak.

Resmi soruşturma, TikTok'un Eylül 2023'te Komisyon'a ilettiği rapor ve bilgi taleplerine gelen cevapların ardından yürütülen ön soruşturmanın ardından başlatıldı. 

AB'nin Ağustos 2023'te yürürlüğe giren DSA yasası, ihlal durumunda platformlara ağır cezalar uygulayabiliyor.

Haber: Halil Uygun
©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Editör: Aslı Onuş