banner84

Adalet Bakanı Bozdağ:

banner94

KAYSERİ (AA) - Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye iadesine ilişkin, "Ortada bir s

POLİTİKA 12.08.2016, 14:12 12.08.2016, 14:12
Adalet Bakanı Bozdağ:
banner105

KAYSERİ (AA) - Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye iadesine ilişkin, "Ortada bir suç var ve bu suçun failinin Fetullah Gülen olduğu konusunda ABD yönetiminin de zerrece bir şüphesi olduğuna ihtimal vermiyorum. Bütün dünya da failin kim olduğunu biliyor. Böyle bir durumda iade etmemesi tabi Fetullah Gülen'in dostluğunu, Türkiye'nin dostluğuna tercih ettiği anlamına gelir." dedi.

Bakan Bozdağ, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile Yozgat Valiliği'ni ziyaretinde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, Fetullah Gülen'in iadesine ilişkin sürecini sorması üzerine Bozdağ, iade konusunun artık sadece Türkiye'nin ya da ABD'nin konusu değil, bütün dünyanın yakından takip ettiği ortak bir konu olduğunu belirtti.

Sürecin sağlıklı işlemesi için gayret ettiklerini anlatan Bakan Bozdağ, şöyle konuştu:

"Böylesi büyük bir suçu işleyen ve yüzlerce insanın ölümüne, 2 binden fazla insanın yaralanmasına, milletin, devletin zararına neden olan, bunca katilin cinayet işlemesinde talimatı olan birisini ABD'nin himaye edip etmeyeceğini bütün dünya yakından takip ediyor. Biz de bu süreci takip edeceğiz. Muhataplarımızın şu ana kadar ki yaklaşımları meseleyi konuşma, tartışma, değerlendirme ve hukuksal rutin işleyişin sağlıklı işlemesi yönündedir. Biz de bunun sağlıklı işlemesi için gayret ediyoruz. Umarız sonunda ABD, Fetullah Gülen'i Türkiye'ye iade etme kararı verir. Biz iade etmesi gerektiğine inanıyoruz. Türkiye ile ABD arasındaki dostluk, derin ve güçlü ilişkiler böylesi bir teröristi ABD'nin himayesine izin vermeyecek niteliktedir. Umarız ki bu dostluğun gereği, Fetullah Gülen en kısa sürede Türk adaletine teslim edilir."

Bozdağ, bir gazetecinin ABD Sözcüsü'nün "Türkiye ile ABD arasında bir seçim yapmamıza gerek yoktur" şeklindeki açıklamasını hatırlatması üzerine, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Sayın Cumhurbaşkanımız dün açıkladı. ABD yetkililerinin yapacağı değerlendirme sonucunda vereceği kararın bu sonucu doğuracağını net olarak ifade etti. Eğer iade ederse ki iade etmek zorunda, hukuken de işin doğrusu çok net. Ortada bir suç var ve bu suçun failinin Fetullah Gülen olduğu konusunda ABD yönetiminin de zerrece bir şüphesi olduğuna ihtimal vermiyorum. Bütün dünya da failin kim olduğunu biliyor. Böyle bir durumda iade etmemesi tabi Fetullah Gülen'in dostluğunu, Türkiye'nin dostluğuna tercih ettiği anlamına gelir. Hukuksal prosedür bu işin resmi işleyişiyle alakalıdır. Mahkeme bir karar verecektir, adli süreçler bir sonuç doğuracaktır. Ama sonuçta ABD yönetiminin vereceği karar siyasi bir karardır. İade kararı da sonuç itibarıyla siyasidir, iade etmeme kararı da siyasidir. Hukuk sadece bu siyasi kararı vericilere bir alt yapı oluşturmaktadır. Onun için bu karar, Türkiye'ye iade yönünde olursa Türkiye'nin dostluğunun, Türkiye-ABD ilişkilerinin güçlülüğünün ve iki ülke yararına olduğunun, ABD yönetimi tarafından da tescili anlamına gelir. Tersi ise bir teröriste, Türkiye'yi feda ettiği anlamı taşır."

Usame bin Ladin'in Dünya Ticaret Merkezi'ni bombalattığında, ABD yönetiminin neler yaptığına dünyanın şahit olduğunu anımsatan Adalet Bakanı Bozdağ, "Türkiye dahil, ABD'ye dost ülkelerin ABD yönetimine nasıl destek olduğuna herkes şahit. O zamanda hukuk vardı, iade anlaşmaları vardı, ABD yönetiminin yaptıkları vardı. O dönemde yapılan uluslararası anlaşmalar bakımından ABD değerlendirirse, Türkiye'nin haklılığı bir kez daha ortaya çıkacaktır." diye konuştu.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@