banner76

Türk Doktorun iddiası: Korona virüs Türklere bulaşmıyor!

Dünyaya yayılan koronavirüs şu ana kadar Türkiye'de ortaya çıkmadı. Komşularımızda görülmesine rağmen bizde henüz vaka bulunmamasının bir kerameti var mı?

GÜNDEM 05.03.2020, 11:58
Türk Doktorun iddiası: Korona virüs Türklere bulaşmıyor!

Fizyoloji Uzmanı Doç. Dr. Oytun Erbaş, koronavirüsün gen farkından dolayı Türklerde salgın yaratmadığını iddia etti.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs tüm dünyayı etkilemeye devam ediyor. Virüsün şu ana kadar Türkiye’ye gelmemesi ise bir yandan sevindirirken bir yandan kafalarda soru işaretleri oluşturdu.

Türkiye'de salgın olmaz sebebi genlerimiz

Fizyoloji Uzmanı Doç. Dr. Oytun Erbaş'ın iddiasına göre koronavirüsün gen farkından dolayı Asya ırkını daha çok etkiledi. Türkiye'ye bu salgın gelse en fazla 10-20 kişiyi etkiler. Erbaş'ın iddiasına göre bunun sebebi Türkiye’nin daha karışık genlere sahip olması. Türkiye'nin bu virüs salgınından çok az etkileneceğini dile getiren Fizyoloji Uzmanı Doç. Dr. Oytun Erbaş, şunları söyledi:

“Koronavirüsün şu ana kadar yayılım bölgesi Wuhan ve çevresi yani Çin. Bu bölgedeki genetik kökeni ortak insanları yakalıyor. Bunlar daha çok sarı ırk ve kısa boylu insanlar. Yapılan çalışmalarda virüsün akciğerde tutunduğu protein Asya ırkında daha fazla. Beyaz ve siyah ırklarda ise 6’da 1 oranında daha az. Onun için buralarda görülse bile çok daha az görülecektir ve hafif geçecektir.

İnsanların genetik özellikleri farklı olduğu için Asyalıları, beyaz ırkı ve siyah ırkı farklı etkilediği çok net olarak biliniyor. Türkler Asya ırkı ama bize biraz da Akdeniz’den gen gelmiş. Biz biraz Macaristan, Rumen grubundan da gen almışız. Daha karışık bir gen grubuyuz. Ben Türkiye’nin çok az etkileneceğini düşünüyorum“.

Yanınızda kolonya taşıyın

Maske takmanın hastalığı engellemeyeceği hatta nemden dolayı daha fazla yakalanma riskine sahip olunacağını ifade eden Doç. Dr. Erbaş, şunları söyledi:

“Bağışıklık sorunu olanlar eğer vak'a çıkarsa evden çıkmasınlar. El yıkaması çok önemli. Ben eskiden ellerimi 3-4 defa yıkarken şu anda 5-6’ya çıkardım. Yanımda kolonya alışkanlığı kazandım. Ellerimi yıkayamıyorsam bir kolonyadan geçiriyorum.

Maske daha çok hasta ediyor

Maske takmaya gerek yok. Çünkü maske nemle ıslanıyor. Virüs üstünde daha çok birikir. Maske bırakın önlemeyi hasta olmayı bile kolaylaştırabilir. Virüsün bulaştığı 3 yer var. Göz, burun ve ağız. Paniğe gerek yok. Önemli olan akılcı olmak. Ben bazen görüyorum. Çok fazla miktarda ‘vaka çıksa’ diye bir hazırlık var. İnşallah Sars gibi olur ve bu ülkeye uğramaz. Biz de koronavirüsten hiç üzülmeyiz“.

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Haberlerimizi izin almadan kullanmayınız

Yorumlar (17)
Hanifi tuna 13 ay önce
Ülkede sadece türkler yol aslinda araplar vs de var
Emel yılmaz 13 ay önce
Bu açıklama İran ve diğer Arap ülkelerindeki virüsü kapsamadı.onlar Asyalı değil gayet bize yakın.asıl cvp var olanın ustaca saklanıyor olması olmasın!
Syarz 13 ay önce
Sacma... italya kiriliyor virusten, bes alti yil önce italyanlarla ayni human genine sahip oldugumuz aciklanmisti. Türkiyede olaganüstü fazla camasir suyu aliskanligi var bence ondan barinamiyor... var olan daha güclü bakterilerimiz var ;)))
Hilmi sari 13 ay önce
Bilgiler icin tesekkur ederiz
Hakan 13 ay önce
Covid-19 un çok daha agresif ve tehlikeli 2 alt tipi tespit edildi. Çok daha donanımlı geliyor , bizi sona bıraktı bizimle özel ilgilenecek gibi gözüküyor.
Emrah 13 ay önce
Sana o diplomayi veren hocaların ve senin aklından şüphe duyoyorum Sayın Doç. Dr sen nasıl bir bilim adamı olucanda insanlara faydalı olucan bilemedim
Mehmet 13 ay önce
İnsanların genlerinin %98,5'u şempanzelerle aynıdır. Tüm insanlığın %1,5'luk geni arasında da yalnzıca %0,5'lik fark var. Bu kadarlık fark birinin hasta olup, diğerinin olmamasını açıklamaz.
Dilek Bekiroğlu 13 ay önce
Şu ana kadar ne Çinde nede Türkiyede Coronadan ölen yok bu sevindirici ve haklılığınızı cıkartıyor,umarım gercekten boyledir.
neşe hızal 13 ay önce
Çin de corona dan ölen yok mu???
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@