banner15

Hollanda'da aşırı sağcı partiden erken seçim sinyali

Bu sonuç, hükümetin istediği yasal düzenlemeleri hayata geçirmesini zorlaştırması bekleniyor. Zira, meclis tarafından kabul edilen yasalar, senatonun

Hollanda'da aşırı sağcı partiden erken seçim sinyali
Bu sonuç, hükümetin istediği yasal düzenlemeleri hayata geçirmesini zorlaştırması bekleniyor. Zira, meclis tarafından kabul edilen yasalar, senatonun onay vermesinden sonra yürürlüğe giriyor.

Çarşamba günü gerçekleştirilen, 75 kişilik senato üyelerini de belirleyen yerel parlamento seçimlerinde en büyük sürprizi, aşırı sağcı Demokrasi İçin Forum Partisi (FvD) yaptı.

Katı bir göçmen politikası uygulanmasını ve Hollanda'nın Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılmasını savunan parti, ilk kez katıldığı seçimlerde büyük oy patlaması yaptı.

Ipsos'un sandık çıkış anketlerine göre, aşırı sağcı parti senatoda 13 sandalye elde edecek.

Mark Rutte başkanlığındaki koalisyon hükümetinin senatoda çoğunluğu kaybetmesi sonucu Demokrasi İçin Forum Parti (FvD) lideri Thierry Baudet erken seçim sinyali verdi.

Hükümetle kapalı kapılar ardında müzakere yapmak istemeyen Senato için liste başı Henk Otten, “Bu hükümete baskı giderek artıyor, işi bitti artık. Bu koalisyon seçmenin isteğini savunmuyor artık.”WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

© SONHABER.EU
Haberlerimizi izin almadan kullanmayınız!
Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2019, 17:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER