Hollanda'da büyük bir kentte Müslüman mezarlığı için adım atıldı

Rotterdam' da Müslüman Mezarlığı açma girişimleri sürüyor. Çalışma grubu hazırladığı raporu belediye encümenine sundu.

GÜNDEM 15.02.2020, 20:14 15.02.2020, 19:14
Hollanda'da büyük bir kentte Müslüman mezarlığı için adım atıldı

Perspektif.eu'nin haberine göre, Rotterdam’da ilk Müslüman mezarlığın açılması için faaliyet gösteren çalışma grubu bu konu hakkında hazırladığı raporu Kasım 2019’da belediye encümenine sundu. Belediye meclisinde görüşüldükten sonra önümüzdeki yıl meclise sunulacağı tahmin ediliyor. Bununla birlikte toplumun yaşadığı sorunlar ve onlara çözüm önerileri raporlanmış oldu.

Mezarlık Planlarının Arka Planı

2018’de İşci Partisi (PvdA) üyesi Fatima Talbi bir inisiyatif grubu teşkil ederek Rotterdam’da bir Müslüman Mezarlığı planlama çalışmalarının temelini attı. 2018 belediye meclisi seçimleri esnasında toplum seçimlere odaklanmış, inisiyatif grubu ise faaliyetleri yok denilecek seviyede hiç bir mesafe kat etmedi. Arsa, imar ve bütçe gibi temel konular hiç işlenmedi. 2018 seçimlerinden sonra oluşan koalisyonda PvdA’nın etkisiyle koalisyon sözleşmesi metnine Müslüman Mezarlıklarını dikkate alan bir pasaj eklendi. Bu pasajda, Müslüman Mezarlığını ve Hint cenaze merasimlerini Rotterdam’da mümkün kılmak için çaba sarf edileceğinden bahsediliyor. Metin’de, ‘Herkesten Hollanda toplumuna katılmasını bekliyorsak son istirahatı da mümkün kılmamız gerekiyor’ şeklinde açıklama yer alıyor.

Çalışmalar Başlatılıyor

Seçimlerin ve koalisyon kurulma aşamasından sonra 21 ocak 2019’da Belediye encümeni Bert Wijbenga ve Belediye başkanıyla belediye başkanı makamında inisiyatif grubuyla bir görüşme gerçekleştirildi. Bu toplantıda, inisiyatif grubu Müslüman mezarlığı için gerekli imar değişikliği ve yer tahsisi konularına değindi. Bu görüşme sonunda encümen Bert Wijbenga bir çalışma grubu teşkil etmeyi düşündüklerini anlattı. Bu çalışma grubunun mevcut sıkıntıları ve çözüm önerilerini bir rapor halinde belediye meclisine sunulabileceğini anlattı. Çalışma grubunun en önemli işlerinden biri Rotterdam’da çeşitli grupları envanter etmek oldu. Müslümanlar arasındaki sünnilik, şiilik ve alevilik gibi konular ‘sorun’ olarak işlenmek istense de Rotterdam’da böyle bir sorun mevcut değil.

 SPIOR’da yönetim kurulu üyesi olan Muhammed Emin Akbulut izlenimlerini Perspektif’le paylaştı. Akbulut, ‘Aslı olmayan sorunları ortaya çıkarmamak adına SPIOR bu çalışma grubunda bütün Rotterdam’daki Müslümanların çektikleri sorunlara yönlenilmesini istedi. Ona rağmen her isteyen grupla irtibata geçip onların da düşüncelerini aldık. Müslüman mezarlıklarında Türkiye ve Fas örneklerini vererek mezarlıklarda mezhep, meşrep ayrımı yapılmadığını açıkladık.’ şeklinde durumu anlatıyor. Müslüman toplumunun yaşadığı sorunları konuşmak için SPIOR çalışma grubuna bir Türk, bir Faslı ve bir Pakistanlı olmak üzere Rotterdam’ın en büyük Müslüman gruplarının temsilcilerini davet etti. Bu kişiler heyete dini ve kültürel sorunlar başlığı altında toplumda yaşananları anlattı.

İslami Defnin Hollanda’da zorlukları

Hollanda’da Müslüman Mezarlık mümkün ve bunun birçok örneği var. Fakat bu büyük şehirlerde yer sıkıntısından dolayı imkansız bir hal almış durumda. Belediye mezarlıklarında Müslümanların’da defnedilmesi mümkün ama bu şartlarda ebedi istirahatgah mümkün değil. Sadece sayısı az, çoğunlukla Müslümanların az olduğu bölgelerde bulunan özel mezarlarda mümkün kılınıyor. Bir örnek Almere Müslüman Mezarlığı. Mezarlıklar genelde kısa dönemler için kira yöntemiyle alınıyor. 5, 10 yıl ve daha fazla. Ardından o mezar yerinden kaldırılıyor veya kira ücreti karşılığında kira süresi uzatılıyor.

Müslümanların usullere uygun şekilde defnedilmesi için Rotterdam ve diğer büyük şehirlerde aşağıdaki noktaların açığa kavuşması gerekiyor:

İştirak bölgenin mezar yeri olabileceğine dair belediyeyi ikna etmesi gerekecek
Belediye bir bölgenin imar planını mezar yeri olarak değiştirecek
Belediye kendine ait arsayı piyasa fiyatıyla satacak
İştirak peşin parayla arsayı aldıktan sonra belediye altyapı çalışmalarıyla bu bölgeyi uygun hale getirecek
İstirak mezar yerini kullanıma alacak
Bu teknik konular kolayca aşılan konular olsa da ikinci noktaya hitaben memurların çalışma grubunda bildirdiğine göre, Rotterdam’da ortalama imar değişikliği 5 ve 10 sene sürebiliyor. Teknik olarak 10 yılı bulabilecek bu sürecin birde siyasi boyutu var. Hiç bir siyasi parti Müslümanlara yardım etmek veya yardım etmiş konumunda olmak istemiyor.

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Haberlerimizi izin almadan kullanmayınız!

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@