Yüzyıllardır ayakkabı üretiyorlar

DENİZLİ (AA) - MUSTAFA DERMENCİOĞLU - Selçuklulardan bu yana ayakkabıcılık mesleğinin yaşatıldığı Denizli'nin Acıpayam ilçesine bağlı Yeşi

EKONOMİ 16.08.2016, 13:00 16.08.2016, 13:00
Yüzyıllardır ayakkabı üretiyorlar

DENİZLİ (AA) - MUSTAFA DERMENCİOĞLU - Selçuklulardan bu yana ayakkabıcılık mesleğinin yaşatıldığı Denizli'nin Acıpayam ilçesine bağlı Yeşilyuva Mahallesi'nde yöre halkı, yılda ürettiği yaklaşık 3 milyon çift ayakkabının yüzde 20-25'ini ihraç ediyor. Yaklaşık 5 bin nüfuslu mahallenin yüzde 90'ının, dünyanın ünlü markaları için de ürettiği ayakkabılar, birçok Avrupa ülkesinde ilgi görüyor.

Yeşilyuva Ayakkabıcılar Sanayi Sitesi Kooperatif Başkanı Arif Alagöz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mahallelerindeki ayakkabıcılığın yüzyıllardan bu yana sürdüğünü, geleneksel yöntemlerden modern üretim yöntemlerine geçtiklerini, mahallelerinin artık ayakkabı üretim merkezi haline geldiğini anlattı.

Mahalle halkının yüzde 90'ının ayakkabıcılıkla uğraştığını, 254 iş yerinin bulunduğu sanayi sitelerinin olduğunu ifade eden Alagöz, "Yüzyıllardan bu yana üretimin yapıldığı bu meslek atalarımızdan dedelerimize bugünlere iyi bir şekilde ulaştı. Yılda yaklaşık 3 milyon çift ayakkabı üretiyoruz. Ürettiğimiz ayakkabıların yaklaşık yüzde 20-25'ini ihraç ediyoruz. Ürettiğimiz ayakkabılar, İtalya, İngiltere, Almanya, Hollanda, Romanya gibi birçok Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor. Yerli markaların yanı sıra dünyaca ünlü markalara da fason üretim gerçekleştiriyoruz." dedi.

Ayakkabı tasarımıyla ilgili eksikliklerin olduğunu, bunu gidermek için Güney Ege Kalkınma Ajansının desteği ve Acıpayam Kaymakamlığı ile "Ayakkabı Modelistlik ve Stilistlik Eğitimi" kursu açtıklarını dile getiren Alagöz, Denizli'nin tekstil gibi güçlü bir sektörünün yanında ayakkabıcılık gibi ona katkı sağlayabilecek iyi bir meslek koluna sahip olduğunu, bunu daha yüksek miktarlarda ihracat yapabilir hale getirmeleri gerektiğini kaydetti.

- Tasarıma kadın eli değecek

Tasarımda özellikle bayanların görsel bakış açısının daha iyi bir şekilde yansıyabildiği belirten Alagöz, "Kursa, bayanların ilgisinin yüksek olması sevindirici bir durum. Erkek egemen bir sektör olmasına rağmen belli kısımlarında bayanların bir şekilde sektöre destek vermeleri çok iyi. Temel tasarım, tasarımdan sonra sayacılık dediğimiz deri konfeksiyon kısmında da adım adım bayanlar devreye girmeye başladılar. Bu yüzden Yeşilyuva'daki üretimi yükseltmeye başladık. Özellikle tasarımda destek sağlanmasıyla daha iyi noktalara geleceğimizi düşünmekteyiz." diye konuştu.

TASEV Endüstri Meslek Lisesi ayakkabı modelistliği öğretmeni İsmail Durmaz, Yeşilyuva Osman Çemen Çok Programlı Lisesi'nde düzenlenen ve İtalyan stilinin öğretildiği kursa 12'si kadın 22 kişinin katıldığını belirtti.

Ayakkabı üretim merkezi olan mahallelerinde profesyonel anlamda ayakkabı modelisti bulunmadığı için bu kursun düzenlendiğine dikkati çeken Durmaz, şöyle konuştu:

"Kursumuza bayanlar yoğun bir ilgi göstermekte. Bayanlar ayakkabı tasarımına, ayakkabı modeline daha hassas bir şekilde yaklaşabilmekteler, daha ilgililer çünkü bilek hareketlerini, çizim hareketlerini kolay bir şekilde yapabilmekteler. Bayanların bu işi daha güzel bir şekilde yapabileceğini düşünüyoruz. Kursiyerlere tamamen İtalyan stilini öğretiyoruz. Sonuçta bütün dünya ile rekabet edebilecek bir ayakkabı modelini, sistemini öğreniyorlar. Ayakkabı modelistliği kursunda, kağıt üzerindeki, kataloglardaki ayakkabı modellerini belirlenen kalıp ve tabana uygun olarak ayakkabı haline dönüştürüyorlar."

- Erkekler sanayide, kadınlar evde üretiyor

Kursiyerlerden Adile Eren, mahallelerindeki erkeklerin sanayi sitelerindeki işletmelerde üretim yaparken, kadınların ise genelde evlerde iğne, tığ ile değişik modeller yaparak üretime katkı sağladığını, ev hanımlarının kurs sayesinde yeni şeyler öğrenmesinin kendileri için büyük nimet olduğunu belirtti.

Sayacı olan babasına küçüklüğünden beri evde yardım ettiğini dile getiren Eren, "Yeşilyuvalı olup da bu mesleği bilmeyen yoktur aslında. Burada herkes bu işin ucundan kenarından tutmuştur. Kısa dönemde öğrendiklerimiz bize çok şey kattı. Bu kursun devamı olursa bizim için çok iyi olur. Kendimizi ilerlettiğimiz zaman daha çeşitli modellerde gerek merdane olsun gerek bayan ayakkabısı zenne olsun gerek çocuk modelleri olsun hem inşallah modellerimizi geliştiririz hem çeşitliliği artırırız." şeklinde konuştu.

Havva Alagöz ise kursta çok şey öğrendiklerini, erkek ayakkabısı çizimi yaptığını, bunu daha iyi seviyelere getirmeyi umut ettiğini kaydetti.

Kübra Dağlar da güzel modeller geliştirerek daha verimli üretim yapmaya çalıştıklarını dile getirerek, "Kendi yaptığım ayakkabıyı elime aldıktan sonra çok heyecanlandım. Bundan sonra Yeşilyuva'daki ayakkabıların modelini arkadaşlarımla çizmek istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@