'Vergi cennetleri' üzerindeki uluslararası baskı artacak

"Panama belgelerini" ortaya çıkaran Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ) Direktörü Gerard Ryle, belgelerde mafya bağlantılarının

EKONOMİ 05.04.2016, 12:31 05.04.2016, 12:31
'Vergi cennetleri' üzerindeki uluslararası baskı artacak
"Panama belgelerini" ortaya çıkaran Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ) Direktörü Gerard Ryle, belgelerde mafya bağlantılarının bile olduğunu belirterek, "Vergi cennetleri üzerindeki uluslararası baskı artacak." dedi.

"Panama belgeleri" (Panama Papers) projesinin liderliğini yürüten ICIJ Direktörü Ryle, merkezi Panama'da bulunan offshore hukuk ve danışmanlık şirketi Mossack Fonseca’dan sızdırılan belgelere ilişkin, AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Ryle, belgelerin kimin tarafından sızdırıldığının bilmediğini belirterek, "Bu bilgiler bize Münih merkezli ‘Süddeutsche Zeitung’ gazetesinin muhabiri Bastian Obermayer aracılığı ile ulaştı. Bunu takiben daha fazla haber yapacağız. Yaklaşık 180 medya organizasyonu ile çalışıyoruz. Gazetecilerimiz şu anda dokümanları inceliyor." diye konuştu.

Belgelerin, Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin'e son derece yakın isimlere ulaşan bir para zincirine işaret ettiğinin altını çizen Ryle, "Putin’in bazı arkadaşları bu belgelerde yer alıyor. Bu konuda hiçbir şüphe yok." bilgilerini verdi.

Esed’e yakıt satan şirket offshore listesinde
Ryle, Panama belgeleri içerisinde Suriye’deki rejimin lideri Beşşar Esed'e yakın isimlerin de bulunduğunu aktararak, "Suriye’deki rejimle bağlantılı uluslararası yaptırımlar listesinde olan üç şirketin ve bazı kişilerin offshore hesaplarını bulduk. Örneğin, Esed’e ve rejime kendi halkını bombalamasına izin veren yakıtı tedarik eden şirketin belgelerini bulduk." ifadelerini kullandı.

Vergi cennetleri üzerinde baskı artacak
Ryle, Panama belgelerinin sızdırılmasının ve içeriklerinin kamuoyu ile paylaşılmasının ardından dünyada vergi cenneti olarak bilinen yerlerde uluslararası baskının artacağını vurgulayarak, "Dokümanlara baktığımızda, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ya da AB her vergi kaçırmayı engelleyici adım attığında offshore dünyasının da taktik değiştirdiğini, yeni bir yol bulduğunu görüyoruz. Bu kez çok güçlü reformların yapılması gerekebilir. Yoksa yine bir yolunu bulacaklar." uyarısında bulundu.

AA
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@