BM askerlerine cinsel istismar suçlaması

Birleşmiş Milletlere (BM) bağlı, dünyanın pek çok çatışma bölgesinde sivillerin güvenliğini sağlamakla görevli askerlerin zaman zaman cinsel isti

DÜNYA 13.04.2016, 17:38 13.04.2016, 17:38
BM askerlerine cinsel istismar suçlaması
Birleşmiş Milletlere (BM) bağlı, dünyanın pek çok çatışma bölgesinde sivillerin güvenliğini sağlamakla görevli askerlerin zaman zaman cinsel istismar suçlamalarıyla karşı karşıya kalmaları, söz konusu misyonların ne kadar güvenilir olduğuna yönelik tartışmaları alevlendirdi.

Orta Afrika Cumhuriyeti (OAC) ve Demokratik Kongo'da görevli BM İstikrar Misyonu askerleri, 2015'ten bu yana 171 cinsel istismar olayına karışmakla suçlandı.

Fransa'dan Demokratik Kongo'ya, Burundi'den Gabon'a, Senegal'den Vietnam'a pek çok ülkeden 10 binden fazla askerin görev yaptığı OAC'deki BM İstikrar Misyonu (MINUSCA), en son Demokratik Kongolu askerlerin cinsel istismar suçlamalarıyla karşı karşıya kaldı.

Grafik-2016-04-BM-cinsel-istismar

Fransız askerlerine yönelik suçlamalar
OAC'de görevli Fransız askerlerinin 2013-2014'te 6 çocuğa cinsel istismarda bulundukları iddialarının Nisan 2015'te ortaya çıkmasıyla gözler Fransa'daki yargı sürecine çevrildi. Fransız askerlerine yönelik iddialara MINUSCA'ya bağlı Burundili ve Gabonlu askerlerin de karıştığı öne sürüldü. Fransız yargısı, bu olayla suçlanan 14 Fransız askerinden 4'ünü aralıkta sorguya aldı ancak konu henüz dava aşamasına geçmedi.

Ayrıca BM 29 Ocak 2016'da, OAC'nin başkenti Bangui'de M'Poko Havalimanına yakın mülteci kampı çevresinde misyona bağlı olmayan yabancı askerlerin 2014'te 6 cinsel istismar olayına karıştığı yönünde iddialar bulunduğunu kaydetti. BM, mağdurların kimliklerinin henüz belirlenemediği, şüphelilerin Avrupa Birliği Gücü (EUFOR) ve Fransız Gücüne (Sangaris) bağlı olabileceğini öne sürdü.

Demokratik Kongolu askerlere ilişkin iddialar
Yine Orta Afrika Cumhuriyeti'nde cinsel istismar vakalarından bazılarının da Demokratik Kongolu askerlerce yapıldığı öne sürüldü. Olayın ortaya çıkmasıyla OAC'de görevli 925 askeri ülkesine dönen Demokratik Kongo hükümetinin, konuya ilişkin başlattığı soruşturma, aylarca sürebilecek davayla sonuçlandı.

OAC'deki BM İstikrar Misyonuna (MINUSCA) bağlı ve cinsel istismar olaylarına karıştığı öne sürülen Demokratik Kongolu 21 askerden 3'ünün yargılanması geçen hafta başında DKC'nin başkenti Kinşasa'da başladı. Bu kapsamda, Devlet Başkanlığı cinsel istismarla mücadele bölümü Danışmanı Jeannine Mabunda, Demokratik Kongo'nun cinsel istismarla mücadelede örnek ülke olabilmesi için uğraşacaklarını vurguladı.

Diğer yandan DKC'deki BM İstikrar Misyonu (MONUSCO) Sözcüsü Charles Antoine Bambara, ülkede mavi bereli askerlerce cinsel istismara uğradıkları ileri sürülen 11 mağdurun ifadesinin alındığını, çoğu kız çocuğu olan mağdurların Tanzanyalı mavi bereliler tarafından tecavüze uğradıklarını ve hamile kaldıklarını anlattıklarını, bunlardan 4'ünün de doğum yaptığını söyledi. Suçlamaları açıklığa kavuşturmak için DNA testi yapılacağını belirten Bambara, suçlu bulunmaları halinde askerlerin ağır cezalara çarptırılacaklarının altını çizdi.

AA
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@